تلفن راهنما 09153597656 - 09155047321

این بار رزمندگان تخریب لشکر ویژه شهدا به بهانه برگزاری جلسه ماهیانه در روز يكشنبه مورخه 15/11/96 در منزل تخریبچی شهيد محمد‌جواد ملا‌اسماعيل حقيقي گرد هم آمدند. اين جلسه با حضور جمع کثیری از همرزمان، خانواده و بستگان شهيد و تعدادی از خانواده شهدای تخریب منجمله پدر شهید محمدرضا مهدی زاده طوسیو برادر شهید توحیدی تشكيل شد.

مداح اهل بيت آقاي مشكي باف كه خود از رزمندگان واحد تخريب است، جلسه را با شعر زيبايي در هجر امام زمان (عج) آغاز كردند.

از هجر تو بر قرار بودن تا كي      بازيچه روزگار بودن تا كي

ترسم كه چراغ عمر خاموش شود    دور از تو به انتظار بودن تا كي

خواهم که شبی، محرم اسرار تو باشم    در خانه دل، راز نگه دار تو باشم.

ای یوسف بازار ملاحت! من مسکین،     آن مایه ندارم که خریدار تو باشم.

گر خلوت وصل تو برازنده من نيست     بگذار كه در سايه ديوار تو باشم

در ادامه زيارت عاشورا در جمع معنوي همرزمان شهيد حقيقي قرائت شد. ديگر مداح اهل بيت آقاي قمي نيز با توجه به هم زماني جلسه با ايام شهادت صديق كبري حضرت زهرا (س) جمع را فيض اكمل رساندند.

اي جان نثار مكتب توحيد اي شهيد      روح تو عاقبت به هدف‌هاي خود رسيد

تا حشر لاله مي دمد از خاك مزارتان     آنجا كه خون پاك تو اندر زمين رسيد

بر مادري درود كه فرزند چون توئي    بر آن پدر سلام كه همچون تو پروريد

حجت السلام والمسلمین حاج آقا امامي پور فرازي از خطبه متقين امام علي (ع) را شرح و تفسير كردند:” وقفوا اسماعهم علی العلم النّافع لهم” يعنی متقین کسانی هستند که گوششان جز علم نافع، چیزی دیگری نمی شنود و گوششان را وقف كرده‌اند براي آگاهي‌هاي مفيد.

خطبه متقين خطبه‌اي متمايز از ساير خطبه‌ها مي‌باشد كه عمده آن توصيفي است و در وصف متقين است. شنيده شده است كه رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس در تعقيبات نمازهايشان خطبه متقين را مي‌خواندند و از خدا درخواست رسيدن به اين صفات را داشتند. يكي از خاصيت‌هاي زنده نگه داشتن ياد و خاطره و سيره شهدا اين است كه افراد اشتياق زيادي براي خوب شدن پيدا مي‌كنند.

امروز یکی از مشکلات جامعه ما این است که جوانان ما مشغول کارهای کم ارزشی نظیر بازی‌های كامپيوتري و فضاي مجازی هستند. جوانانی که معتاد بازی های كامپيوتري و فضاي مجازي شده‌اند در حاليكه به فرموده امام علي (ع)، متقین گوش هایشان بايد وقف علم نافع باشد.

برخی عمرشان صرف تلگرام می شود و فقط خبر و خبر می‌خوانند و وقتي براي تحلیل اين خبرها نمي ماند. جوانان باید دنبال علم آموزی باشند و آنهم علم نافع.

محمد علي توسلي از همرزمان شهيد حقيقي، در وصف حال رزمندگان در عمليات كربلاي 5 گفتند همانطور كه در صدر اسلام اوج عشق بازي با خدا واقعه كربلا و روز عاشورا بود، در ايام دفاع مقدس هم عمليات كربلاي 5 يكي از بهترين عمليات‌ها بود و اوج عشق بازي رزمندگان با خدا در عمليات كربلاي 5 اتفاق افتاد كه از جوان 15 ساله تا پيرمرد 70 ساله جنگيدند و شهيد شدند.

واحد تخريب لشكر ويژه شهدا در اين عمليات 24 شهيد تقديم جمهوري اسلامي كرد. شهيد صدري‌نيا جوان 15 ساله و شهيد عباسي كه خودش پدر شهيد بود در اين عمليات به شهادت رسيدند. شهيد حقيقي، شهيد داور دوست، شهيد غيور و شهيد وظيفه يكجا به شهادت رسيدند.

حسين دهقان كه در حادثه شهادت شهيد حقيقي حضور داشته و مجروح شدند، به شرح واقعه پرداختند و اينكه با انفجار خمپاره در وسط يك جمع 8 نفري، شهيد حقيقي، شهيد داور دوست، شهيد غيور و شهيد وظيفه به شهادت مي‌رسند و حسين دهقان و ناصر گنجعلي كه سرگروه آنها بوده مجروح مي‌شوند. ايشان نكته‌اي را اشاره كردند كه در آن زمان خودش ترخيصي گرفته بود و شهيد حقيقي هم مرخصي گرفته بود و با خانواده هم تماس گرفته و گفته بود كه مرخصي گرفته‌ام و دارم ميام مشهد كه آن شب ناصر گنجعلي آنها را براي رفتن به خط فرا خوان كرد كه رفتند و فردا صبح انفجار خمپاره، شهادت و مجروحيت عده‌اي را بهمراه داشت.

در ادامه به بحث‌ نقدهايي كه در مورد تصميمات زمان جنگ هست اشاره داشتند و بيان داشتند كه دو رويكرد مي‌تواند وجود داشته باشد، اول اينكه هر گونه نقد و بررسي را رد كنيم و هر آنچه را كه بوده بپذيريم و بگوييم كه هر آنچه آن زمان انجام شده بهترين بوده كه اين منجر به يك چرخه معيوب مي‌شود و تصميمات اشتباه را تكرار خواهيم كرد. نگاه ديگر اين است كه ارزش گذاري بر اتفاقات گذشته را از ذهنمان حذف كنيم و ببينيم كه آيا آن تصميمات درست بوده يا مي‌توانست درست‌تر هم باشد كه در اين صورت مي‌توانيم از تجربيات گذشته درس بگيريم و استفاده كنيم.

ايشان گفتند: من با بررسي‌هايي كه كرده‌ام شهداي ما تك تك‌شان در طبقه خودشان افراد ممتازي بوده‌اند. شهدا نه فرشته بوده‌اند كه براي چند روزي به اين دنيا آمده باشند و نه آدمهاي بدون مشخصاتي بوده‌اند، بلكه آدمهايي بوده‌اند كه در طبقه خودشان ممتاز و شاخص بوده‌اند و همين امتيازات باعث شده است كه در روز واقعه دستشان گرفته شود و به شهادت برسند.

ناصر گنجعلي كه در عمليات كربلاي 5 بعنوان سرگروه بوده و در حادثه شهادت شهيد حقيقي، از ناحيه چشم مجروح شدند و يك چشم خود را از دست دادند، به شرح واقعه پرداختند. ايشان اشاره كردند كه چون بچه‌هاي تخريب لشكر ويژه شهدا در عمليات كربلاي 4 شركت نكرده بودند، در عمليات كربلاي 5 اشتياق زيادي براي شركت در عمليات داشتند كه در شب مرحله سوم عمليات به درخواست شهيد سیدحسین موسوي مقدم (فرمانده وقت واحد تخريب لشكر ويژه شهدا) براي مقابله با پاكسازي ميدان ميني كه يك آمبولانس در آن گير افتاده بود و همچنين براي مقابله با پاتك عراق، قرار شد تعدادي از نيروها را وارد عملیات کنیم. حسين دهقان، شهيد حقيقي، شهيد مجتبي مشكين و شهيد وظيفه انتخاب شدند. حسين داوردوست هم تازه از مرخصي آمده بود و با توجه به اينكه متاهل بود و بچه هم داشت، تصميم نداشتم كه ايشان را اعزام کنیم كه با اصرار زياد خودش مجبور شدم ايشان را هم انتخاب كردیم.( حسين داور دوست مي گفت: شما كه نمي تواني من را منصرف كني، من دوشب قبل كه مشهد بودم رفتم حرم امام رضا (ع) دعا كردم، ديروز هم كه تهران بودم رفتم بهشت زهرا (س) دعا كردم و امشب هم مطمناً بهشت رضاي مشهدم)

ما حدود 16 نفر با دو ماشين تا سنگر فرماندهي در خط رفتيم و در آنجا توجيه شديم و به منطقه‌اي كه قرار بود رفتيم و وارد خط شديم. بچه‌ها را دو به دو گروه تقسیم كردم و 8 نفر جلوتر رفتيم. نزديك صبح بود كه عراق پاتك زده بود و حجم آتش خيلي زياد بود. در پشت يك خاكريز با ارتفاع خيلي كم سنگر گرفته بوديم كه گلوله خمپاره ای منفجر شد و من زماني متوجه شدم كه داخل هليكوپتر بودم و به عقب منتقل مي ‌شدم. در آن حادثه شهيد داور دوست، شهيد حقيقي، شهيد غيور، شهيد وظيفه و بيسيم چي كه همراه ما بود به شهادت رسيده بودند. من و حسين دهقان مجروح شده بوديم و يك نفر هم ( حسین ابراهیمی ) فقط سالم مانده بود.

در ادامه كليپي از عكسها و فيلم‌هاي شهيد حقيقي پخش شد. بخشي از اين فيلم در رحمانيه اهواز و قبل از عمليات كربلاي 5 از مراسم وداع رزمندگان گرفته شده بود كه شهيد حقيقي هم در آن حضور داشت.

در خاتمه جلسه با کوله باری از خاطرات ناگفته تمام می شود و همرزمان، مجددا در انتظار جلسه و محفل انس دیگر ، با هم خداحافظی می کنند.

تهیه گزارش: علی اکبر عباسی

ویرایش: سیدعلی کُرمی